Fyzioterapie (Nováček)

Fyzioterapie je zajištěna prostřednictvím fyzioterapeutky, která spolupracuje s ostatními zaměstnanci v přímé péči, s masérem a komunikuje s rodinnými příslušníky uživatelů. Při fyzioterapii se řídí především ordinací odborných lékařů např. neurologie, léčebné rehabilitace, chirurgie aj.

Fyzioterapie v Domově je zaměřena především na tyto oblasti:

Léčebná tělesná výchova

  • ta je prováděna ve formě aktivního nebo pasivního cvičení na pokoji uživatele, ve společenské místnosti nebo v prostorách fyzioterapie. Ke cvičení jsou k dispozici žíněnky, polohovací lehátka, žebřiny, tyčky, míčky, gymnastické míče, overbaly, zdravotní lehátko apod.

Masáže

  • klasické nebo reflexní, které provádí fyzioterapeutka. Do Domova také dochází 2x týdně masér, který s fyzioterapeutkou úzce spolupracuje.

Míčkování

  •  jedná se o pomocnou fyzioterapeutickou metodu, která je využívaná při onemocnění dýchacích cest jako doplněk hlavní léčby ordinované lékařem.

Vodoléčba

  • je prováděna v hydromasážní vaně ve formě celotělové vířivé koupele nebo perličkové koupele. Cílem vodoléčby je prohřátí a procvičení potřebných svalových skupin.

Bazální stimulace

  • je koncept podpory, péče a vedení těžce nemocných lidí, který vyvinul profesor Andreas Fröhlich, speciální pedagog. Jedná se o individuální péči, zohledňující jedinečnost ošetřovaného. Poskytuje se s ohledem na věk, schopnosti a stav uživatele. Náš domov získal v roce 2016 certifikát „Pracoviště pracující s prvky konceptu Bazální stimulace“.

Na zahradě Domova mohou uživatelé libovolně využít kolotoč, trampolíny, skluzavky, houpačky, ping-pongový stůl, kuželky a houpajícího koně. K dispozici jsou také odstrkovadla, zdravotní chodítka pro nácvik chůze, kola, dětské tříkolky a koloběžky.